TETT Jövőnkért Egyesület: Fenntartható háztartás a Textilmamival
A Textilmami non-profit vállalkozás célja a modern, mosható pelenkák népszerűsítése. Kevéssé ismert tény, hogy eldobható pelenkát használva egy szülő 2,5 éves pelenkázási időszak alatt több mint 1 tonna szemetet termel. Ezzel szemben, ha a mosható pelenkát választja, azzal csökkenti a keletkező veszélyes és nehezen lebomló hulladék mennyiségét.
Ezért az Egyesület foglalkozásokat tart kisgyermekes szülőknek, ahol megismerhetik a modern, mosható pelenkák használatát, illetve egy kölcsönzőt is üzemeltet, amelyen keresztül az érdeklődők kipróbálhatják a modern mosható pelenkákat.
A Textilmami projekt keretében azok az anyukák, akik készítenek textilpelenkákat, támogatást kaptak az értékesítésben az egyesülettől. Eddig mintegy 1500 fő vett részt a foglalkozásokon. Az egyesület célja, hogy egyre többen megismerjék az újrahasznosítható pelenkahasználat előnyeit, és így egy újabb módszert fedezzenek fel a hulladékmentes háztartás megvalósítására.
ÖMKi (Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet): On-farm ökogazdálkodás kutatóhálózat
Az on-farm kutatói hálózat 2012-ben azért jött létre, hogy támogassa az ökogazdálkodás hazai elterjedését, és ezáltal a fenntartható mezőgazdaságot. Az ökogazdálkodás, vagyis a természetes folyamatokra építő, vegyszermentes termelés a környezet védelmét és a terményeket fogyasztó emberek egészségét is szolgálja.
Az ÖMKi kutatói a gazdákkal együttműködve arra törekednek, hogy a természet-idegen anyagokat, kémiai növényvédő szereket és műtrágyákat a termelési eljárásokban konkrét termesztéstechnológiai innovációval kiváltsák. Így például méhészetekkel együttműködve, új ökológiai méhegészségügyi eljárásokat vezettek be, a szántóföldön fajtatesztekkel segítik a gazdákat az ökotermesztésre legalkalmasabb növények kiválasztásában. A szőlészetben és paradicsom-termesztésben pedig a réz hatóanyagú szerek helyettesítésén dolgoznak.
Jelenleg mintegy 200.000 hektáros területen folyik Magyarországon ökológiai gazdálkodás. Az on-farm hálózat célja, hogy ez a terület a jövőben sokkal jelentősebb legyen, és hazánkban is népszerűbbé váljon a fenntartható gazdálkodás és az ökotermékek fogyasztása.
Nagypáli Önkormányzat: Zöld Út Falufejlesztés Program
A Zöld Út Program egy olyan kis település útja az energia fenntarthatóság és fejlődés felé, amely 1997-ben a fenntarthatóságra tette le a voksát, hogy a település fiataljait a minden gazdasági, természeti előnyt nélkülöző községben tartson a környezettudatosság vonzerejével.
Nagypáli életében így a 2000-es évektől kezdődően folyamatosan központi szerep jut a megújuló energiaforrások használatának. A program eredményeként ma a falu központjában járva a zöld, megújuló energiafelhasználás és -képzés szinte minden formája megjelenik: smaragdfa ligetet, hibrid-erőművet (szél és napenergia), fotovoltaikus napelem-telepet, elektromos autókat és elektromos töltőállomást is találunk a községben.
A Zöld Út következő fejezete egy biogáz erőmű lesz, amely jelenleg előkészítés alatt áll. Az egyedülálló módon két évtizede tartó program eredményeképp egy kis település lakosai és vezetése már tettek, tesznek és tenni fognak a fenntarthatóságért, példát mutatva a felnövekvő generációknak.
Budapest 12. ker. Önkormányzat:
TOGETHER: Közösségi energia-megtakarítás
A TOGETHER projekt keretében a 12. kerület 9 középületében (irodaházak, óvodák, uszoda, kulturális központ) szereltek fel okos mérőeszközöket, amelyek segítségével folyamatosan monitorozni tudják az energiafogyasztást. A beérkező adatokat elemezve minden épületben az érintettekkel közösen dolgoznak ki akcióterveket a fogyasztás csökkentésére.
A program szerves részét képezi több szemléletformálást segítő kezdeményezés és eszköz kidolgozása, mint például egy, a legkisebbeknek szánt foglalkoztató füzet. A szakirodalom alapján szemléletformálással 10%-os megtakarítást lehet elérni, és ez az összeg további energiahatékonysági tevékenységekre forgatható vissza.
A TOGETHER azonban nem csak hazánkban próbálja meg csökkenteni az energiafogyasztást, hisz az Interreg Central Europe program keretében megvalósuló projektben a Hegyvidéki Önkormányzat 7 Közép-Európai partnerrel dolgozik együtt az energiahatékony középületekért.
Katica Tanya Élményközpont: Hagyományőrző, természetközeli élmények 100% megújuló energiával
A Katica Tanya Élményközpont évente 70.000 látogatót vonz gyerekeknek szóló hagyományőrző és természetközeli programjaival, játékaival. A gyerekek, amellett hogy részt vehetnek állatok gondozásában, kézműves és természetismereti foglalkozásokon, élményeiken keresztül a környezetvédelem alapjait is elsajátítják.
Az Élményközpont ugyanis csak olyan attrakciókat ajánl, amelyek nem igényelnek energiát, vagy pedig ha igen, akkor azt 100%-ban megújuló energiával fedezni tudják. A saját gyökérmezős szennyvízkezeléssel és a többkörös vízhálózattal is ökológiai lábnyomának csökkentésére törekednek a Katica Tanya üzemeltetői.
A kihelyezett ismeretterjesztő tábláknak köszönhetően a kicsik nem csak a megújuló energiáról tanulnak a Katica Tanyára látogatva, hanem megismerik a környezettudatos szemléletmódot is. Ráadásul hulladékkal (PET, alu és papír) is lehet fizetni a belépőjegy egy részét, így a gyerekekben is tudatosulhat a hulladék utóéletének, felhasználásának fontossága.
BABAKO Egyesület: Zöld Diákparlament Veszprémben
A Zöld Diákparlament egy kétévente megrendezett esemény, melyen a résztvevő diákok előadásokat hallgatnak meg, és a fenntarthatósággal kapcsolatos projekteket mutatnak be. A legjobb ötleteket közösen kiválasztják, előterjesztik és lehetőség szerint meg is valósítják.
Az egész napos programon valódi diák-közéleti tevékenység zajlik. A legutóbbi, 2017-es rendezvényen 8 általános iskola és 4 középiskola diákjai tartottak interaktív bemutatókat. A fényszennyezés problémájától a dizájnkukákon át az iskolai fűszerkert létesítéséig idén is számos remek ötlet és megoldás hangzott el.
A bemutatók zárásaként a legjobb város- és intézményfejlesztési ötleteket megszavazva, a diákparlament határozatot állít össze a Veszprémi Önkormányzat részére. A diákok így parlamentáris tevékenységükkel hozzájárulhatnak a helyi tervezési folyamatokhoz, Veszprém város „Klímasztár” címének megőrzéséhez, valamint a helyi energiastratégia megvalósításához.
Az eddig megvalósult legsikeresebb projekt a Madárbarát Veszprémért mozgalom, amelyben a város összes általános iskolája és óvodája vehetett részt: több mint száz madárodút és etetőt gondoztak az elmúlt években az intézmények és a parkok területén.
A 2017-es Zöld Diákparlament programon személyesen mintegy 80 diák és 20 pedagógus vett részt, a kapcsolódó háttérmunkában 12 iskola körülbelül 6000 diákja vett részt.
Archikon Építészeti Kft.: Meséskert, a passzívház óvoda
2016-ban a 13. kerületi önkormányzat és az Archi-kon építészeti iroda közös gondolkodásának eredményeként jött létre az ország első minősített passzívház óvodája, a 16 csoportos Meséskert Óvoda.
A régi épület helyére szánt óvoda tervezésekor arra is ügyeltek, hogy az építési területen már kialakult növény- és faállomány teljes mértékben megőrizzék. Az óriásira nagyított gyermekjáték formájú épület egyedi kialakítású tetőkertje az épület ötödik homlokzataként működik a városias beépítésű közegben, ahol védett, árnyékolt környezetben játszhatnak a gyerekek.
A „Darmstadt Passivhaus Institut" minősítette óvodában a fokozott hőszigetelés, a hővisszanyerős szellőzés, a fény- és jelenlétérzékelős LED világítás mind a gyerekek és pedagógusok komfortérzetét szolgálja, ugyanakkor azt is eredményezik, hogy energiafogyasztása tizede egy hasonló intézményének.
A Meséskert legfontosabb üzenete a környezettudatos szemléletre nevelés hangsúlyozása a legkisebbek felé. A környezettudatosság a kialakított létesítménynek köszönhetően már korán, mindennapi életük és gondolkodásmódjuk részévé válik.
Kistelegdi 2008 Építészeti Iroda:„Reborn home” - újjászületett otthon
A REBORN HOME egy 70-es évekbeli lakóépület felújításával létrejött pluszenergiás, intelligens lakóház Pécsett, mely több energiát termel, mint fogyaszt. A tervező arra kereste a választ, hogyan lehet egy tipikus magyarországi, kedvezőtlen adottságokkal (rossz tájolás, zártsorú beépítés stb.) rendelkező családi házból kihozni a komfort, az energia-, és a környezettudatosság szempontjából a maximumot úgy, hogy az megfeleljen a mai kor funkcionális és design követelményeinek is.
A tervezés során komplex épületenergetikai szimulációkat végeztek az év teljes körforgásának időjárási viszonyaira. A ház minden alkotóeleme öko-hatékony: pl. a dél felé elcsavart tetőgerinc a maximális szoláris nyereséget szolgálja az áramtermeléshez. A hármas funkciójú lépcsőház fénnyel árasztja el a délről leárnyékolt épületet, a kürtő-hatás elve alapján természetes szellőzőként szolgál, és télen üvegházhatással melegíti a belső teret.
Az energiafogyasztás teljes mértékben megújuló erőforrásokon alapul (talajszonda, hőszivattyú, levegő-talaj hőcserélő, hővisszanyerős gépi szellőztetés, napelemek, napkollektor). Egy intelligens épületfelügyeleti rendszer a gépészetet az időjárás viszonyaira reagálva optimalizálja, emelve ezzel a belső komfortot és csökkentve az energiafogyasztást. Az épület üzemeltetésének CO2 kibocsájtása 0. Az esővíz ciszternába gyűlik.
A külső és belső burkolatok, szigetelések méreganyagoktól mentes anyagokból készültek (kezeletlen fa, fagyapot, vályog stb.), a környezetbe visszaforgathatóak. Az épület 2017-ben a nemzetközi Active House Award nyertese lett.
Burgmann Nóra :Játékos szemléletformálás a Zöld Matekkal
Burgmann Nóra 3 gyermek anyukájaként kezdett tudatosabban odafigyelni a fenntartható szemléletmódra és a környezet védelmére. Közgazdászként azt is látta, milyen jól lehet a gyerekeknek valós adatokkal szemléltetni a környezetvédelem eredményeit. Ezért kezdett szabadidejében a fenntartható fejlődésről blogolni. 3 éve hozta létre a Zöld Matek oldalt, hogy megmutassa, miként lehet a gyerekek környezeti nevelését becsempészni a matekfeladatok megoldásába.
„A Zöld Matek honlap abban segít, hogy a gyerekek játékosan találkozzanak a fenntartható fejlődés szemléletével. Az oldalon hétről hétre egy új zöld témáról írok, és ehhez kapcsolódva mindig készül egy új matematika feladatlap is. A kis ovisok iskolára felkészítő feladataitól kezdve egészen a 8. osztályig lehet ezekkel gyakorolni.
A gyerekek itt valós adatokkal számolnak, és hétköznapi környezetvédelmi problémák megoldásán gondolkodnak. Így szinte észrevétlenül tanulják meg, hogyan élhetnek a jövőben fenntarthatóan”-mondta el Nóra.
Az ingyenesen elérhető gyakorlatsorokat bárki letöltheti és használhatja, a hírlevélre eddig feliratkozó 1600 szülő és pedagógus pedig további segítséget kap az otthoni vagy az óvodai, iskolai környezeti neveléshez. Nóra reméli, hogy a jövőben a feladatok még több kisgyerekhez jutnak majd el a Zöld Matek oldalon keresztül.
Békési Anna: „Anna in the mirror” fenntartható divatról szóló blog
Békési Anna 23 éves fizikus szabadidejében a fenntartható divatot népszerűsíti Anna in the mirror vlogján.
„Youtube csatornámon keresztül rövid ismeretterjesztő videókkal igyekszem felhívni a figyelmet a textil- és divatipar, valamint a pazarló fogyasztás környezetünkre káros hatásaira. Emellett segítem a nézőimet abban, hogy fenntarthatóbbá tegyék a ruhatárukat, legyen szó akár a saját ruháik megvarrásáról, akár a régiek átalakításáról” – mondta el Anna.
A divat és a ruhavásárlás mindenkit érint, hiszen mindenki szokott ruhát venni, de azt kevesen tudják, hogy a divatipar környezeti terhelése mennyire jelentős. A textilek előállítása, festése, a rövid életidejű fast fashion darabok, az évi több millió tonna textilhulladék mind óriási terhet rónak környezetünkre.
„Sok nézőm írja, örül, hogy valaki foglalkozik ezzel a témával, és most már ő is változtatni akar, tudatosabban vásárolni, okosabban választani, tenni a környezetért. Remélem, hogy minél több embert sikerül rávezetnem erre a felismerésre, és így ők is hozzájárulhatunk ahhoz, hogy fenntarthatóbbá váljon a divatipar.”